25. 4. 1900 - 15. 12. 1958
Wolfgang Ernst Pauli se narodil 25. dubna 1900 ve Vídni v Rakousku. Jeho otec, Wolfgang Joseph Pauli, byl profesorem chemie na Vídeňské univerzitě, a matka, Berta Camilla Schütz, byla novinářka. Pauli byl pojmenován po svém kmotrovi, fyzikovi Ernstu Machovi.
V roce 1918 dokončil studium na Döblinger Gymnasium ve Vídni s vynikajícím prospěchem. Již během středoškolských let publikoval svou první vědeckou práci, která se zabývala teorií relativity.
Po maturitě začal studovat fyziku na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově pod vedením Arnolda Sommerfelda. V roce 1921 získal doktorát za práci o kvantové teorii ionizovaného molekulárního vodíku. Po získání doktorátu získal Pauli místo v Göttingenu jako asistent Maxe Borna. Niels Bohr, se kterým se tady Pauli setkal, pozval Pauliho do svého institutu (1922 - 1923).
Portréty Wolfganga Pauliho
Vědecká kariéra a přínosy
Pauliho vylučovací princip
V roce 1924 navrhl Wolfgang Pauli zavedení nového kvantového čísla – dnes známého jako spin. Tím vysvětlil, proč v atomu nemohou dva elektrony zaujímat zcela totožný stav. Tento objev vedl k formulaci Pauliho vylučovacího principu, který se stal jedním ze základů kvantové mechaniky.
V roce 1925 formuloval Wolfgang Pauli svůj slavný vylučovací princip, který říká, že dva fermiony (např. elektrony) nemohou současně zaujímat stejný kvantový stav v rámci jednoho kvantového systému. Pauliho vylučovací princip je klíčový pro pochopení struktury atomů a periodického systému prvků.
Předpověď neutrina
V roce 1930 Pauli navrhl existenci dosud neznámé částice, aby vysvětlil zachování energie při beta rozpadu. Částici později pojmenoval Enrico Fermi jako neutrino. Neutrino bylo experimentálně potvrzeno až v roce 1956.
Akademická činnost
Pauli působil na několika prestižních univerzitách:
- V letech 1923–1928 byl profesorem na Univerzitě v Hamburku.
- V roce 1928 byl jmenován profesorem teoretické fyziky na ETH Zürich ve Švýcarsku.
- Během druhé světové války působil na Princetonské univerzitě v USA.
Nobelova cena za fyziku
Po skončení války se Pauli v roce 1945 vrátil do Zürichu. Ve stejném roce obdržel Nobelovu cenu za fyziku za objevení vylučovacího principu, známého také jako Pauliho princip.
Osobní život
Pauli byl známý svou kritičností a precizností, což mu vyneslo přezdívku svědomí fyziky.
Jeho kolega Isidor Rabi o něm řekl: Byl laskavý, upřímný a nekompromisní ve svých zásadách; byl svědomím fyziky.
Wolfgang Pauli zemřel 15. prosince 1958 v Zürichu ve Švýcarsku.
Zdroje
- Wolfgang Pauli – Biographical - NobelPrize.org
- Wolfgang Pauli | Nobel Prize-Winning Physicist - Britannica
- Wolfgang Pauli - Wikipedia
- Wolfgang Pauli (1900–1958) – Biography - MacTutor History of Mathematics